برای تجربه بهتر ، مرورگر خود را به کروم، فایرفاکس، اوپرا یا اینترنت اکسپلولر تغییر دهید.
سواحل مکران گوشه ای از ایران زیبا

سواحل مکران گوشه ای از ایران زیبا

ساحل مکران به خط ساحلی ایران در محدوده دریای عمان اطلاق می‌شود. بیشتر خط ساحلی مکران در استان سیستان‌ و بلوچستان قرار دارد. از اهمیت ساحل مکران همین بس که تنها بندر اقیانوسی ایران، یعنی چابهار، در آن قرار گرفته است. نام این خط ساحلی در کتابهای تاریخی بسیار قدیمی هم آمده است و نام آن با تجارت و دریانوردی ایران گره خورده است.

جدا از اهمیت استراتژیک این منطقه در ایران، طبیعت شگفت‌انگیز سواحل مکران چشم‌ها را خیره می‌کند. خط ساحلی مکران با صخره‌های بلند مرتبه‌اش شناخته می‌شود. ساحل بکر و دست‌نخورده و عاری از زباله‌های انسانی یکی دیگر از ویژگی‌های مهم سواحل مکران است.

بهترین جای بازدید در مکران کجاست؟ بهترین گزینه برای بازدید در ساحل مکران، بندر چابهار است. این بندر قطب گردشگری و تجارت استان سیستان و بلوچستان به‌حساب می‌آید و سفر به آن یکی از تجربه‌های بی‌نظیر گردشگری شما را خواهد ساخت.

چطور به چابهار برسیم؟ برای رسیدن به چابهار می‌توانید از هواپیما، اتوبوس و یا خودروی شخصی استفاده کنید. فاصله تهران تا چابهار، ۱۸۱۵ کیلومتر است که طی کردن آن با خودروی شخصی تقریبا بین۱۹ تا ۲۰ ساعت زمان خواهد برد.

چه فصلی برای سفر به چابهار بهتر است؟ اواخر پاییز، زمستان و اوایل بهار، بهترین زمان برای سفر به استان سیستان و بلوچستان و بندر چابهار است.

دیدنی‌های سواحل مکران

سفر به جنوب شرق ایران و دیدن سواحل مکران، طیف وسیعی از دیدنی‌ها و شگفتی‌های طبیعت را پیش روی شما خواهد گذاشت.جاذبه‌هایی که شاید در کمتر نقطه‌ای از جهان وجود داشته باشد. در ادامه بعضی از جذاب‌ترین و زیباترین جاذبه‌های گردشگری بندر چابهار را معرفی خواهیم کرد.

دریاچه صورتی لیپار

دریاچه صورتی لیپار - سواحل مکران

یکی از جذاب‌ترین دیدنی‌های سواحل مکران، دریاچه صورتی لیپار است. فعالیت پلانکتون‌های بستر دریاچه باعث رنگی شدن آب آن شده‌اند. دریاچه لیپار، بستر زیست گونه‌های متنوع جانوری است. همین مساله اهمیت دریاچه لیپار را چندبرابر کرده است. نکته جالب اینکه که دریاچه دیگری مشابه دریاچه صورتی لیپار در جهان وجود دارد که در انگلستان واقع شده است. دریاچه صورتی گیبسون انگلستان خواهر دوقلوی دریاچه صورتی لیپار در ایران است.

چطور به دریاچه صورتی لیپار برسیم؟

دریاچه صورتی لیپار در روستای رامین، در ۱۵ کیلوتری جاده چابهار به بندر گواتر واقع شده است.

ساحل درک

ساحل درک - سواحل مکران

ساحل درک، یکی از بکرترین و بی‌نظیرترین مناظر طبیعی ایران است. فکرش را بکنید! کویری که انتهایش به دریا برسد. زیبا نیست؟ ساحل درک معجون زیبایی از ترکیب کویر و دریا است. این ساحل کویری چابهار تمیزترین ساحل ایران هم لقب گرفته است.

چطور به درک برسیم؟

برای رسیدن به درک باید از ۱۷۰ کیلومتر از غرب چابهار به سمت کنارک حرکت کنید. ۱۲۰ کیلوکتر مانده به کنارک، می‌توانید ساحل درک را ببینید.

ساحل صخره‌ای بریس

ساحل صخره‌ای بریس

فکر کنم تا اینجای کار فهمیده باشید که سواحل مکران، بستر بی‌نظیرترین‌ها و شگفت‌انگیزترین‌ها است. یکی دیگر از بی‌نظیرترین جاذبه‌های گردشگری این منطقه، ساحل صخره‌ای بریس است. کمتر جایی در خطوط ساحلی ایران پیدا می‌شود که صخره‌ای باشد. یکی از این سواحل صخره‌ای، ساحل صخره‌ای بریس است. ساحلی که منظره‌ای اقیانوسی به گردشگران می‌دهد.

محلی‌ها به ساحل صخره‌ای بریس، ساحل دریابزرگ هم می‌گویند. ساحل صخره‌ای بریس، با موج‌های خروشان و پرقدرتش شناخته می‌شود. موج‌هایی که گاه ارتفاع آنها به ۱۵ متر هم می‌رسد.

چطور به ساحل صخره‌ای بریس برویم؟

برای رسیدن به ساحل صخره‌ای بریس از چابهار به سمت روستای رمین حرکت کنید. در امتداد خیابان کارگر به مجموعه ساحل صخره‌ای بریس خواهید رسید.

کوه‌های مریخی

کوه‌های مریخی

یکی از عوارض طبیعی و زمین‌شناختی زیبای سواحل مکران، کوه‌های مریخی چابهار هستند. کوههای مریخی اصطلاحا به چین‌خوردگی‌هایی گفته می‌شود که در اثر خشکی بیش از اندازه زمین به‌وجود آمده‌اند. کوه‌های مریخی که در ای منطقه واقع شده‌اند، منظره‌ای بسیار جالب و زیبا را پدید آورده‌اند که برای گردشگران جذاب است. جالب است بدانید که کوه‌های مریخی چابهار، یک قل دیگر در گوشه‌ای دیگر از زمین دارند. کوه‌های مریخی آتاکاما در شیلی خواهر دوقلوی کوه‌های مریخی چابهار به‌حساب می‌آیند.

چطور به کوه‌های مریخی چابهار برسیم؟

بازهم چابهار و بازهم مسیر چابهار به بندر گواتر. از چابهار به سمت بندر گواتر حرکت کنید. در کیلومتر ۵۰ جاده، می‌توانید منظره کوه‌های مریخی را ببینید.

روستای تیس

روستای تیس

یکی دیگر از دیدنی‌های سواحل مکران که اتفاقا بازهم در محدوده چابهار واقع شده است، روستای تیس است. روستای تیس با قدمتی در حدود ۲۵۰۰ سال، در زمان هخامنشیان احداث شد.

این روستا در گذشته محل دادوستد و پلی میان تجار هند و آسیای شرقی و ایران به‌حساب می‌آمده است. مناظر صخره‌ای این روستا، بقایای باستانی آن، گورستان جن‌ها، قلعه پرتغالی‌ها و مسجد جامع تیس از دیدنی‌های این روستا به‌حساب می‌آیند.

اگر به مکران سفر کردید، حتما از این روستا دیدن کنید تا عظمت تاریخ دیار سیستان‌وبلوچستان را از نزدیک ببینید.

چطور به روستای تیس برسیم؟

روستای تیس در مسیر جاده چابهار به کنارک قرار دارد. کافیست ۵ کیلوکتر در جاده چابهار-کنارک برانید تا به این روستا برسید.

تپه‌های گِل‌افشان

تپه‌های گِل‌افشان - سواحل مکران

یکی از پدیده‌های کم‌نظیر طبیعی، پدیده گل‌افشان نام دارد. این پدیده زمانی اتفاق می‌افتد که میزان زیادی از گِل از سطح زمین می‌جوشد و مانند چشمه بیرون می زند. بله! درست حدس زدید. بازهم سیستان و بلوچستان و بازهم یک پدیده طبیعی دیگر.

پدیده گل‌افشان یکی از موردتوجه‌ترین پدیده‌های طبیعی سیستان‌وبلوچستان است که در کناره سواحل مکران واقع شده است. برای دیدن تپه‌های گل‌افشان باید از تپه‌هایی که طول حدودا ۱۰۰ متری دارند بالا بروید و وارد چاله‌ای به عمق دومتر شوید.

چطور به تپه‌های گل‌افشان برسیم؟

تپه‌های گل‌افشان در ۱۰۰ کیلومتری چابهار و در جاده چابهار-کنارک، در روستای تنگ واقع شده‌اند.

جاده ساحلی چابهار به بندر گواتر

جاده ساحلی چابهار به بندر گواتر

جاده ساحلی چابهار-گواتر، یکی از زیباترین و منحصربه‌فردترین جاده‌های ساحلی ایران است. در یک طرف این جاده صخره‌های مرتفع و بلند قرار دارند و در طرف دیگر، سواحل مکران قرار گرفته است. این کنارهم قرارگیری صخره‌ها و دریا در طول جاده، منظره بسیار زیبایی را خلق کرده است. بسیاری اعتقاد دارند که جاده ساحلی چابهار به گواتر مشابه جاده معروف گریت اوشن در استرالیا است.

چطور به جاده ساحلی برسیم؟

از چابهار به سمت شرق حرکت کنید. پس از مدتی مسیر چابهار-بندرگواتر آغاز خواهد شد.

ساحل شب‌تابی بندر تنگ

ساحل شب‌تابی بندر تنگ

یکی دیگر از جذابیت‌های مکران، سواحل شب‌تابی آن است. سواحل شب‌تابی در بندر تنگ قرار گرفته‌اند و در شب‌ها درخشش زیبایی دارند. این درخشش نتیجه فعالیت نوعی از فیتوپلانکتون‌ها است. منظره سواحل شب‌تابی بندر تنگ در شب‌ها بسیار خیره‌کننده و رویایی است.

در ایران به‌غیر از سواحل شب‌تابی بندر تنگ، در جزیره هنگام هم می‌توان سواحل شب‌تابی را مشاهده کرد. توصیه می‌کنم حتما در سفرتان به سواحل مکران، یک شب در سواحل بندر تنگ کمپ بزنید و از تماشای منظره زیبای آبهای درخشان لذت ببرید.

چطور به سواحل شب‌تابی بندر تنگ برسیم؟

روستای تنگ در کیلومتر ۸۰ جاده چابهار به کنارک واقع شده است. سواحل شب‌تابی در همین منطقه واقع شده‌اند.

چند نکته درمورد سفر به سواحل مکران

سواحل مکران جدا از اهمیت استراتژیک و اهمیت اقتصادی، آنقدر جذابیت طبیعی دارد که اگر کمی به آن توجه شود، تبدیل به یکی از قطب‌های اکوتوریسم ایران خواهد شد. این منطقه با ویژگی‌های بی‌نظیر طبیعی‌اش یکی از متفاوت‌ترین مناطق ایران است. به شما قول می‌دهم که سفر به منطقه سیستان‌وبلوچستان شما را شگفت‌زده خواهد کرد. مردم خونگرم و مهمان‌نواز سیستان‌وبلوچستان با فرهنگ غنی خودشان شیرینی این سفر را برای شما چند برابر خواهند کرد. اما خوب است که قبل از سفر به نکات ریز اما مهمی توجه کنیم:

  • برای سفر به سیستان و بلوچستان لباس‌های نخی، راحت و خنک همراه خودتان داشته باشید. دیدن مناظر طبیعی این منطقه نیاز به پیاده‌روی‌های طولانی دارد و باتوجه به دمای هوا احتمالا نیاز به تعویض لباس پیدا خواهید کرد.
  • به خاطر فاصله طولانی بین مناطق دیدنی سواحل مکران، اگر با ماشین شخصی تردد می‌کنید حتما از پر بودن باک بنزین‌تان اطمینان حاصل کنید تا در جاده نمانید. آب آشامیدنی و مواد غذایی خشک هم با خودتان داشته باشید.
  • حتما همراه خودتان کیسه زباله داشته باشید تا زباله‌ها را با خودتان به مناطق شهری ببرید. به هیچ‌وجه زباله‌هایتان را در طبیعت رها نکنید. طبیعت مناطق خشک و حاره‌ای، علی‌رغم سخت بودن، بسیار شکننده و آسیب‌پذیر است. درصورت روشن کردن آتش حتما از خاموش شدن آن اطمینان پیدا کنید.
  • به فرهنگ و رسوم مردم مهربان و خونگرم منطقه احترام بگذارید. سعی کنید تا جایی که می‌توانید خودتان را همرنگ و نزدیک به بافت فرهنگی منطقه کنید.
بالا
logo-samandehi