برای تجربه بهتر ، مرورگر خود را به کروم، فایرفاکس، اوپرا یا اینترنت اکسپلولر تغییر دهید.
مکان های تفریحی وگردشگری نور

مکان های تفریحی وگردشگری نور

شمال کشور به خاطر آب و هوای خوب و بارانی و نزدیکی به دریای خزر، مناطق گردشگری زیادی دارد که هر کدام زیبایی های منحصر به فرد خود را دارند و همین باعث شده تا به یکی از مقاصد گردشگری مهم تبدیل شود. گردشگران زیادی از راه های دور و نزدیک به ساحل دریا، چشمه ها، غارها و آبشارهای شمال می روند تا در کنار طبیعت خاطراتی ماندگار به جا بگذارند. 

مازندران .نور.پایتخت ساحلی ایران

نور نام یکی از شهر‌های زیبای استان مازندران یا در گویش بومیان، طبرستان است که جاهای دیدنی طبیعی و تاریخی زیادی دارد. شهر نور که در گذشته به آن سولده گفته می شد، در غرب استان قرار دارد. به گواهی تاریخ این شهر رستم دار نام داشته است و پایتخت حکومت رومیان بوده است. نام الان آن از رودخانه ای به همین اسم گرفته شده است که از رشته کوه های البرز سرچشمه گرفته است و به هراز می ریزد. در ادامه جاهای دیدنی معروف نور را معرفی کرده ایم.

آبشار آب‌ پری

آب‌ پری؛ آبشاری که شباهتی به آبشار ندارد | وبلاگ اسنپ تریپ

یکی از زیباترین جاهای دیدنی نور آبشار آب پری است که در نزدیکی شهر رویان قرار دارد و آن قدر فضای اطراف آن زیباست که آرامش واقعی را در کنار آبشار و درختان اطراف تجربه خواهید کرد. فصل بهار یا پاییز را برای رفتن به آبشار آب پری انتخاب کنید تا طبیعت زیبای آن شما را محو کند. تابستان هوا گرم است و زمستان هم آبشار یخ زده است و جاده پر پیچ و خمی را باید طی کنید که در زمستان خطرناک است.

بنا بر گفته ها، دلیل نام گذاری این آبشار این است که هر کسی که از گردنه های آبشار آب پری عبور می کرده است، از سنگ ها و قطرات آب صداهای عجیبی می شنیده است که باعث شده بود دیگران تصور کنند در این مکان جن و پری ساکن هستند و به همین دلیل نام آن را آبشار آب پری قرار دارند. تمام این ها باعث شده تا آبشار آب پری به یکی از خاص ترین جاهای دیدنی نور تبدیل شود.

یکی از زیباترین جاهای دیدنی نور آبشار آب پری است که در نزدیکی شهر رویان قرار دارد و آن قدر فضای اطراف آن زیباست که آرامش واقعی را در کنار آبشار و درختان اطراف تجربه خواهید کرد.

آبشار سیسنگان

آبشار سیسنگان از جاهای دیدنی نور

یکی دیگر از زیباترین جاهای دیدنی نور آبشار سیسنگان است که محل خیلی خوبی برای طبیعت گردان است. برای رفتن به این منطقه باید وارد شهر کجور شوید و از آن جا وارد جاده معدن زغال سنگ شوید. سپس با کمک تابلوهای راهنما به یک مسیر مالرو می رسید که شما را به سمت آبشار سیسنگان هدایت می کند.

دریاچه الیمالات

دریاچه الیمالات از مکان های دیدنی نور

در فاصله ۸ کیلومتری شهر نور دریاچه الیمالات قرار گرفته است که یکی از جاذبه های گردشگری شهر نور است. هر ساله تعداد زیادی گردشگر و طبیعت گرد فقط برای دیدن این دریاچه زیبا به شهر نور سفر می کنند تا از خنکای آب و سرسبزی جنگل استفاده کنند. دریاچه الیمالات نور مکانی است که شما می توانید آرامش را در کنار شکوه آسمان و نور ملایم خورشید تجربه کنید. این دریاچه رویایی درست در وسط جنگل قرار گرفته است که کمتر کسی فکرش را می کند. این دریاچه یکی از مناطق دیدنی نور است که با دریاچه خزر هم مرز است و نزدیک به شهر چمستان است. یکی از جذابیت های این دریاچه، وجود ماهی در آن است که باعث شده تا تعداد زیادی از گردشگران، ماهی های شب عید خود را در این دریاچه رها کنند.

دریاچه الیمالات یکی از جاهای دیدنی نور است که شما می توانید آرامش را در کنار شکوه آسمان و نور ملایم خورشید تجربه کنید.

جنگل نور شمال

جنگل نور شمال

یکی از جاهای دیدنی نور جنگل آن است که هرساله گردشگران زیادی به این جنگل سر می زنند تا برای مدتی از شلوغی شهر دور باشند. درختان در هم تنیده و زیبای این جنگل مناظر بی نظیری را به وجود آورده است که سوژه خوبی برای عکاسی است. علاوه بر زیبایی های خیره کننده و پوشش گیاهی و جانوری منحصر به فردی که در جنگل نور شمال وجود دارد، به شهرهای دیگری مثل رستم رود، محمودآباد و آمل نزدیک است و به راحتی می توانید سایر جاهای دیدنی نور و شمال را ببینید یا به سراغ دیگر مکان های تفریحی نور بروید. بهار و تابستان بهترین زمان برای رفتن به این جنگل و سفرهای کمپینگ است.

برای رفتن به این جنگل باید از سمت نور به محمودآباد بروید. بین راه تابلویی قرار دارد که مسیر رسیدن به جنگل را به شما نشان می دهد. سردر این پارک سنگی است و در نهایت شما را به یک جاده ساحلی می رساند.

آبشار حرام او

آبشار حرام او از مکان های دیدنی نور

یکی دیگر از جاهای دیدنی نور آبشار حرام او است. این آبشار فاصله کمی با آبشار آپ پری دارد و به دلیل خاصیت درمانی ای که دارد، به یکی از بهترین مناطق دیدنی نور تبدیل شده است. دلیل نام گذاری این آبشار این است که در زبان مازندرانی او به معنی آب است و حرام به معنی مقدس. مقدس به این دلیل که در بالای این آبشار یک امامزاده قرار گرفته است. این آبشار در فاصله ۵ کیلومتری شهر نور قرار گرفته است که ارتفاع آن حدود ۱۵ متر است.

یکی دیگر از جاهای دیدنی نور آبشار حرام او است که در فاصله کمی با آبشار آپ پری دارد.

بهترین مناطق دیدنی نور | روستای یوش

روستا یوش

اگر دوست دارید به یکی از تاریخی ترین مکان های دیدنی نور سر بزنید، به سراغ یوش بروید. یوش از آن دسته دیدنی های نور است که از بازدید چند باره آن خسته نمی شوید. دلایل معروف بودن این روستا آن است که خانه نیما یوشیج؛ پدر شعر نو در آن قرار گرفته است. این خانه به شکلی سنتی در منطقه کوهستانی نور قرار گرفته است که هم تعداد زیادی اتاق دارد و هم حیاطی بزرگ که در آن وسایل قدیمی نیما نگهداری می شود. در این خانه به جز آرامگاه نیما، آرامگاه افرادی مثل سیروس طاهباز و بهجت اسفندیاری قرار گرفته است که به ترتیب گردآورنده آثار نیما و خواهر نیما هستند.

به جز خانه نیما یوشیج که یکی از بهترین جاهای دیدنی نور و شمال به حساب می آید، آرامگاه کیاداوود و اوزرود (که از دیدنی های نور است) در روستای یوش قرار گرفته است.

کاخ تمیشان

کاخ تمیشان

یکی از یادگاران پهلوی که در فاصله ۵ کیلومتری نور قرار دارد، کاخ تمیشان است که به دستور اشرف خواهر محمرضا شاه پهلوی ساخته شده است. این کاخ در اختیار بنیاد جانبازان قرار گرفته است که یکی از جاهای دیدنی و تاریخی نور است. محوطه کاخ بزرگ و دارای استخر است و ارزش هنری و تزیینات زیادی دارد.

عجیب ترین جاهای دیدنی نور | فیل سنگیفیل سنگی لاویج

یکی از عجیب ترین جاهای دیدنی نور فیل سنگی است که صخره ای به شکل فیل است و روایت شده که در زمان های قدیم فیل سیاه و بزرگی به روستای لاویج حمله کرده است و باعث شده تا اهالی این منطقه اذیت شوند و امام حسن که در آن زمان به این منطقه سفر کرده بود، با عصای خود فیل را به سنگی سیاه تبدیل کرده است. روایت دیگری هم وجود دارد که می گوید صخره ای در این جا بوده است که بر اثر فرسایش طبیعی به شکل فیل درآمده است.

یکی از عجیب ترین جاهای دیدنی نور فیل سنگی است که صخره ای به شکل فیل است.

روستای لاویج

روستای ییلاقی لاویج در فاصله کمی از شهر نور واقع شده است که دلیل معروفیت آن به خاطر آبگرم های آن است. این آبگرم ها خاصیت درمانی بالایی دارند و برای درمان بیماری های استخوانی و مفاصل مانند روماتیسم و بیماری های پوستی مفید است. این موضوع باعث شده تا گردشگران زیادی در تمام فصول سال به روستای لاویج بیایند و از طبیعت زیبای آن و آبگرم هایش و دیگر جاهای دیدنی نور که نزدیک ای منطقه است، بهره ببرند.

روستای لاویج

آب و هوای این منطقه بسیار مطبوع و خنک است که طبیعت سرسبز آن مسافران زیادی را به سمت خود جذب می کند. جنگل های انبوه و متراکم که پوشیده از درختان راش است، جلوه زیبایی به این منطقه داده است.

پارک جنگلی کشپل

اگر در حدود ۵ کیلومتر از چمستان دور شوید و وارد جاده نور – چمستان شوید، به پارک جنگلی کشپل می رسید که مساحتی در حدود ۷۲۰۰ هکتار دارد. پوشش گیاهی این منطقه توسکا، بلوط، افرا، ممرز و انجیل است. در زمان های قدیم اینجا کوره های ساچمه سازی بوده که دلیل وجود سنگ آهن در رودخانه هایش را توجیه می کند و آن را به یکی از خاص ترین جاهای دیدنی نور تبدیل کرده است. فصل پاییز و بهار را برای رفتن به این جنگل زیبا انتخاب کنید تا بتوانید زیبایی های این جنگل را با جزییات آن درک کنید.

پارک جنگلی کشپل یکی از جاهای دیدنی نور است که فصل پاییز و بهار طبیعتی بی نظیر دارد.

جنگل کشپل

آبشار ونوش

یکی از آبشارهای دیگر نور که در روستای ونوش قرار گرفته است و یک مقصد گردشگری پر طرفدار برای صخره نوردان است، آبشار ونوش است. این آبشار در فاصله ۱۰ کیلومتری از نور قرار دارد و به یکی از جاهای دیدنی نور تبدیل شده است. در این منطقه سه آبشار وجود دارد که معروف اند و آبشار ونوش یکی از بهترین آن هاست.

آبشار ونوش از جاهای دیدنی نور

قلعه پولاد بلده

در بلده که یکی از زیباترین روستاهای شهر نور است، قلعه ای قرار گرفته است که مربوط به دوره صفوی است و به آن قلعه پولاد بلده گفته می شود. این قلعه در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

قلعه پولاد شهر بلده

کلیسای آنتوان مقدس

کلیسای آنتوان مقدس

یکی دیگر از جاهای دیدنی نور که در یک شهرک ساحلی قرار گرفته است، کلیسای آنتوان مقدس است. این کلیسا در شهرک ساحلی هایکاشن که بین نور و علمده قرار دارد، واقع شده است و در سال ۱۹۷۴ توسط افراد رامنه که در این منطقه ساکن بودند، ساخته شد. دیوارهای این کلیسا با سیمان و گچ ساخته شده است و دارای پلانی به شکل ۸ ضلعی است که روی برخی از ضلع های آن نورگیر نصب شده است. ارتفاع این کلیسا ۵ متر است و پله هایی در مقابل ناقوس خانه آن نصب شده است که راه ورودی به کلیسا است.

سقف این کلیسا گنبدی شکل است و در قسمت میانی آن گنبد کوچکتری قرار دارد. ناقوس خانه جلوی درب ورودی بنا شده است و گنبدی روی آن قرار دارد که شش ستون دارد.

بالا
logo-samandehi