برای تجربه بهتر ، مرورگر خود را به کروم، فایرفاکس، اوپرا یا اینترنت اکسپلولر تغییر دهید.
بهترین غذاهای کردستان

بهترین غذاهای کردستان

در سفر به کردستان این غذاهای محلی را فراموش نکنید!

غذاهای کردستان

کردستان از استان های زیبای غربی ایران است که در دامنه ها و دشت های رشته کوه های زاگس قرار دارد. رشته کوه ها و دامنه ها این استان را به یکی از تماشایی ترین مکان های ایران تبدیل کرده و جاذبه های زیبایی را به آن بخشیده است. تا به حال بارها از جاذبه های این استان تماشایی حرف زدیم؛ از چشمه ها، رودخانه ها، دریاچه ها، غارها و آبشارهایش گفتیم تا جاذبه های طبیعی و خدادادی این استان را بهتر بشناسید اما شاید کمتر درباره غذاهای این استان تاریخی حرف زده باشیم؛ غذاهایی خاص با طعمی ناب که از مواد غذایی طبیعی این استان کوهستانی درست می شوند و عطر دیگری دارند. این غذاها همه با مواد اولیه تازه و سبزیجات گیاهی تهیه می شوند و بدون هیچ افزودنی ای بسیار مقوی اند. می خواهیم تعدادی از غذاهای کردستان را معرفی کنیم غذاهایی که می توانید در سفر به این استان با رفتن به یک رستوران محلی آن ها را امتحان کنید و با این طعم های متفاوت، سفرتان را خاطره انگیز تر کنید. خونه چی را همراهی کنید.

غذاهای محلی کردستان

شلکینه

شلکینه از آن نان های محلی است که خیلی ها در سفر به دنبالش هستند تا آن را به عنوان سوغاتی بخزند و برای دوستان و آشناهاشون ببرند. این نان خوشمزه را معمولا به تعداد زیاد و بر روی وسیله ای به اسم ساج درست می کنند. ساج ظاهری شبیه ماهی تابه برعکس دارد و بر روی گاز گذاشته می شود تا نان ها بر رویش پخته شوند. برای تهیه این نان از موادی مثل آرد، شیر، زرده تخم مرغ، روغن محلی، شیره خرما یا انگور و زعفران دم کرده استفاده می شود. این نازک بعد از پخته شدن به رنگ طلایی درمی  آید و بیشتر خانواده های کردستانی در هنگام مهمانی ها آن را درست می کنند.

شلکینه

نان برساق

برساق نام یکی از نان های محلی و سنتی کردستان است که البته در استان های کرمانشاه، لرستان و ایلام هم مصرف می شود. برای تهیه این نان خوشمزه آرد، شیر و بیکینگ پودر را با هم ترکیب می کنند تا خمیری یکدست و روان به وجود بیاید. بعد آن را چندین ساعت در محیطی گرم و خشک قرار می دهند تا خمیر ور بیاید. سپس به اندازه دلخواه از خمیر بر می دارند، آن را به شکل نان های گرد کوچکی در می آورند و در روغن سرخ می کنند. نان برساق به ویژه در ماه رمضان و به عنوان افطار تهیه می شود و بسیار خوشمزه است.

برساق

کلانه

کلانه شبیه پیتزاست پس اگر اهل فست فود باشید حتما از این غذا خوشتان می آید! برای تهیه این نان خوشمزه اول باید خمیر نرم و یکدستی درست و خمیر را نازک پهن کنید. حالا نیمی از خمیر را با سبزیجاتی مثل پیازچه خرد شده پر کنید و روی دیگر خمیر را بر روی قسمت دیگر برگردانید. این خمیر هم برای پختن بر روی ساج گذاشته می شود.

کلانه

خورش ریواس

کوهستانی بودن کردستان باعث شده که سبزی ها و گیاهان خوراکی ترو تازه زیادی داشته باشد؛ سبزی هایی که مردم به دل کوهستان می زنند آن ها را می چینند و در غذاها استفاده می کنند. یکی از این گیاهان خوشمزه و پرطرفدار ریواس است که خورشت آن از غذاهای محبوب این استان است. برای درست کردن این غذا اول پوست ریواس خام را جدا می کنند و آن را همراه گوشت و پیاز می پزند. برای آن که طعم آن را خوشمزه کنند از طعم دهنده هایی مثل نمک، فلفل، نعناع و جعفری هم استفاده می کنند. این غذا مخصوصا باب سلیقه کسانی است که غذاهای ترش دوست دارند.

خورشت ریواس

قایرمه

قایرمه در واقع کنگر سوخاری است و با نگاه کردن به آن در ابتدا شاید باور نکنید که این یکی از غذاهای محلی کردستان باشد چون شباهت زیادی به پیش غذاهای خارجی دارد! این غذا با کنگر درست می شود اما چون کنگر از آن گیاهان نایابی است که بیشتر در ماه فروردین پیدا می شود برای همین در ماه های دیگر سال برای درست کردن این غذا از کرفس استفاده می شود. البته این غذا به همراه کته و نان خورده می شود تا به یک وعده غذایی کامل تبدیل شود. برای درست کردن قایرمه بعد از پوست کردن و خرد کردن کنگرها (و یا کرفس ها) آن ها را در سسی که غلظتی مثل ماست دارد غوطه ور و سپس سرخ می کنند. سس این غذا با تخم مرغ، آب، زعفران دم کرده، کره و آرد درست می شود.

قایرمه

آش عدس بلغور

آَش ها از غذاهای پرطرفدار کردستان هستند مخصوصا اگر این آش، آش عدس بلغور باشد. برای درست کرن این آش از سیب‌زمینی، عدس، بلغور گندم و ادویه استفاده می‌کنند و در آخر هم بر روی آن نعناع داغ و لیموی تازه می ریزنند.

آش عدس بلغور

آش دوغه وا

با دیدن آش «دوغه وا» یاد آش دوغ می افتید اما در این آش، کوفته ریزه هم وجود دارد. برای درست کردن این آش از مواد دیگری مثل برنج، بلغور، سبزی خشک شده و نخود هم استفاده می شود.

آش دوغه وا

آش گزنه

برای درست کردن این آش گندم و جو را در دوغ می پزنند و  برای طعم دادن به آن از گیاهان معطری مثل گرنه، پونه و کاکوتی استفاده می کنند.

آش گزنه

کباب کردی

در کردستان هم مثل بیشتر نقاط ایران هنگام جشن ها و مهمانی ها کباب درست می کنند. برای درست کردن این کباب که بیشتر از غذاهای مرسوم عشایر و دامداران است از گوشت بره چند ماهه استفاده می شود. گوشت به قطعات بزرگ تقسیم و بعد سیخ ها بر روی آتش کباب می شوند.

کباب

ماهی کباب

در کنار دریاچه زریوار در ۲ کیلومتری مریوان رستوران هایی هست که ماهی کباب هایش در ایران بینظیر است. در اینجا بیشتر ماهی ها از همین دریاچه صید می شوند و بعد از طعم دار شدن بر روی زغال کباب می شوند.

ماهی کباب

رشته رون

برای درست کردن این غذا اول رشته را سرخ و بعد آن را در دوغ می پزنند.

دلمه برگ مو

هر چند دلمه در بیشتر شهرهای ایران درست می شود اما در کردستان دلمه هایی بسیار بزرگ و خوشمزه درست می شود که پیشنهاد می کنیم اگر گذرتان به این استان افتاد حتما دلمه های آن را امتحان کنید.

دلمه برگ مو

هتیمچه

هتیمچه از غذاهای محلی ای است که امروز کمتر درست می شود اما شاید بتوانید در رستوران های این استان آن را پیدا کنید. این غذا از موادی مثل گوشت گوسفند، سبزی و حبوبات درست می شود و خیلی مقوی است.

بالا
logo-samandehi