برای تجربه بهتر ، مرورگر خود را به کروم، فایرفاکس، اوپرا یا اینترنت اکسپلولر تغییر دهید.
وسایل و تجهیزات مورد نیاز رفتینگ

وسایل و تجهیزات مورد نیاز رفتینگ

رفتینگ ورزش مهیج

تفریح هیجان انگیز آبی

تجهیزات رفتینگ از مهمترین ملزومات برای افرادی است که اهل گردش های هیجانی در آب هستند! رفتینگ یکی از تفریحات محبوب و مورد علاقه جوانان است که این روزها بسیار باب شده است. این تفریح در واقع همان رود سواری است که از جمله بهترین گردشگری های ماجراجویانه محسوب می شود. اگر شما هم به دنبال هیجان و تجربه اتفاقات منحصر به فرد هستید، این تفریح یکی از بهترین گزینه ها می باشد که می توانید با دوستانتان آن را امتحان کنید.

این سفر گردشگری جذاب شامل قایق سواری در مسیر رودخانه های خروشان می باشد و شما می توانید در کنار کار گروهی و ورزش کردن، احساس هیجان و لذت فراوانی را تجربه کنید که خاطره ای فراموش نشدنی برایتان رقم خواهد زد. اما فراموش نکنید که این تفریح نیازمند تجهیزات ویژه ای می باشد که در این مقاله به شما معرفی می کنیم. پس با خونه چی همراه باشید.

ورزش آبی رفتینگ چیست؟

رفتینگ یا همان رودگردی، یکی از ورزش های آبی مفرح و هیجان انگیز می باشد که به صورت گروهی توسط افراد ماجراجو به همراه یک راهنما در مسیر رودخانه های آرام یا خروشان انجام می شود. این ورزش در ابتدای دهه ۸۰ میلادی به عنوان  یکی از شاخه  های طبیعت گردی و گردشگری ماجراجویانه شناخته شده است و از آن به بعد به عنوان سفری هیجان انگیز در سراسر جهان، مورد استقبال ماجراجویان و علاقه مندان به سفرهای پرهیجان واقع شده است.

اگر تاکنون تجربه ورزش های آبی را نداشته اید اصلا نگران نباشید چرا که حتی مبتدی ترین مسافران هم می توانند با دیدن چند دقیقه اموزش و با کمک راهنما، این سفر لذت بخش و فراموش نشدنی را تجربه کنید. تنها چیزی که نباید فراموش کنید تجهیزات رفتینگ می باشد. زمان رفتینگ به رودخانه مورد نظر و مسافت آن بستگی دارد و معمولا دو یا سه ساعت طول می کشد. برخی از سفر ها چند روزه هستند و مسافران شب را با برپا کردن کم در کنار رودخانه سپری می کنند.

رفتینگ می تواند یکی از هیجان انگیز ترین تجربه ها برای شما باشد، پس آن را امتحان کنید!

رفتیگ ورزش آبیدرجه بندی برای سختی سفر رفتینگ چگونه است؟

درجه سختی رفتینگ به عوامل مختلفی از جمله پیچ و خم رودخانه، شدت جریان آب، وجود آبشار و چاله، وجود سنگ و صخره و غیره بستگی دارد. انواع درجه بندی این سفر به صورت زیر می باشد که هرکدام تجهیزات رفتینگ مشخصی را نیاز دارند:

درجه ۱: در این مرحله، رودخانه آرام است و مسیر راحت و بدون هرگونه عارضه و مانعی می باشد.

درجه‌ ۲: در این نوع معمولا با سنگ و صخره در مسیر مواجه می شویم که نیازمند مهارت هایی برای کنترل قایق می باشد.

درجه ۳: در این درجه علاوه بر وجود صخره و سنگ، رودخانه هم پیچ و خم دارد و ممکن است با آبشار و چاله های آبی کوچک مواجه شویم.

درجـه ۴: در این درجه، مسیر رودخانه پر پیچ و خم می باشد و با آبشار، چاله های آبی و گرداب های متعدد و تنگه های کم عرض که باعث سرعت جریان آب میشوند، مواجه خواهیم شد.

درجه ۵: در این سطح از درجه بندی، مسیر رودخانه بسیار پر پیچ و خم است و آبشارهایی با ارتفاع بلند، چاله آبی و گرداب، سرعت و جریان شدید آب روبرو می شویم که نیازمند تبحر، تجربه و مهارت های ویژه ای می باشد.

رفتینگانواع قایق های رفتینگ کدامند؟

قایق‌ها یکی از مهم ترین تجهیزات رفتینگ می باشند که بدون آن ها انجام این سفر ممکن نیست. این قایق ها انواع مختلفی دارند که با توجه به نوع مسیر و درجه سختی سفر انتخاب می شوند. بهترین گزینه برای رفتینگ در رودخانه‌هایی با درجه سختی ۱ یا ۲، استفاده از قایق‌های پاروزنی مخصوص امواج آرام می باشد. اما اگر رفتینگ در سطح پیشرفته را انتخاب می کنید باید از قایق های حرفه ای تر که مخصوص سفرهای ماجراجویانه هستند استفاده کنید.

هنگام انتخاب قایق مناسب باید به عرض رودخانه توجه کنید. در صورتی که عرض رودخانه باریک باشد، بهتر است از قایق های کم عرض استفاده کنید تا حرکت آن در مسیر، آسان تر باشد. طول قایق‌های رفتینگ چیزی حدود ۳.۵ الی ۶ متر می باشد و عرض آن‌ها نیز از ۱.۸ تا ۲ متر در نظر گرفته می شود. ظرفیت این قایق ها با توجه به ابعاد آن ها، ۴ الی ۱۲ نفر می باشد.

تجهیزات رفتینگ را بشناسید!

در این بخش تصمیم داریم شما را با مهم ترین تجهیزات رفتینگ آشنا کنیم که از ملزومات اصلی این سفر هیجان انگیز هستند:

  • پارو، از اصلی ترین تجهیزات رفتینگ

از آن جایی که این سفر به وسیله قایق انجام می شود، یکی از مهم ترین تجهیزات رفتینگ برای هدایت قایق، پارو می باشد. پاروها نیز در انواع گوناگونی ساخته می شوند که با توجه به نوع قایق و توانایی افراد انتخاب می شوند. همانطور که گفته شد، در این سفر ها شخصی به عنوان راهنما در کنار اعضای گروه قرار می گیرد که معمولا در بخش عقب قایق می ‌نشیند. راهنما فردی حرفه ای با توانایی جسمی بالا می باشد و می تواند از پاروهای سنگین ‌تر برای هدایت قایق استفاده کند. این افراد متخصص، توانایی کنترل قایق در شرایط بحرانی را دارند و حضور آن ها الزامی است. پاروی راهنما معمولا بلندتر و سنگین‌تر است تا بتواند کارایی لازم را داشته باشد.

پارو، از اصلی ترین تجهیزات رفتینگ

لباس مناسب بپوشید

یکی از اصلی ترین تجهیزات رفتینگ،  لباس مناسب قایق ‌رانی می باشد. این لباس ها چسبان هستند و آستین های بلندی دارند تا هنگام پارو زدن دست ‌و‌پاگیر نباشند. برای قایقرانی باید از لباس های سبک استفاده کنید و جنس آن ها به گونه ای باشد که آب را زیاد به خود جذب نکند و اگر خیس شد، سریع خشک شود.

جلیقه نجات را فراموش نکنید!

داشتن جلیقه نجات در تجهیزات رفتینگ کاملا ضروری است! این موضوع به حفظ ایمنی شما کمک می کند. فراموش نکنید که حتما از جلیقه نجات متناسب با سایز بدنتان استفاده کنید و هنگام استفاده، بندهای آن را به طور محکم و دقیق ببنید زیرا در غیر این صورت، امواج شدید جلیقه را از بدن شما خارج خواهند کرد.

کلاه ایمنی

یکی دیگر از تجهیزات رفتینگ که منجر به حفظ سلامت و ایمنی شما می شود، کلاه ایمنی می باشد.  این کلاه را قبل از سوار شدن به قایق بر سر خود قرار دهید و تا انتهای سفر آن را در نیاورید. دقت داشته باشید که بندهای کلاه را درست و محکم ببندید تا در طول سفر از سرتان خارج نشود.

کلاه ایمنی رفتینگ

طناب نجات

طناب نجات نیز یکی از تجهیزات مورد نیاز رفتینگ است که باید به همراه داشته باشید. این طناب برای نجات دادن افرادی که داخل رودخانه افتاده اند بسیار مناسب است. علاوه بر این برای فعالیت‌های هیجان‌انگیزی از جمله پرش و شیرجه درون آب نیز کاربرد دارد. معمولا طناب نجات را داخل یک کیسه قرار می دهند و آن را پشت راهنمای گروه می بندند.

کیسه ضد آب

همانطور که می دانید، رفتینگ نیز مانند هر سفر دیگری نیازمند تجهیزاتی از جمله چادر کیسه خواب، مواد غذایی،  وسایل پخت‌وپز، جعبه‌ کمک‌های اولیه، چراغ قوه و غیره می باشد که باید همراهتان داشته باشید. برای جلوگیری از خیس شدن این‌ لوازم و نگهداری و حمل آن ها به کیسه‌های ضدآب نیاز دارید. شما می توانید این کیسه‌ها را در اندازه‌های گوناگون تهیه کنید و تجهیزات رفتینگ خود را با خیال راحت داخل آن‌ها قرار دهید و دیگر نگران خیس شدن و خراب شدن آن ها نباشید.

لوازم شخصی

همه افراد در سفرهای مختلف، برخی از لوازم شخصی و ضروری خود را به همراه دارند. این لوازم به افزایش کیفیت سفر و راحتی و آسایش شما کمک می کنند پس آن ها را فراموش نکنید. از جمله لوازم شخصی افراد می توان به کرم ضد آفتاب، عینک آفتابی، پماد ضد پشه گزیدگی، پماد سوختگی، داروهای خاص و خوراکی اشاره کرد. اگر از عینک آفتابی استفاده می کنید دقت کنید که حتما بند دار باشد تا داخل آب نیوفتند. برای تلفن همراه خود حتما کیسه ضد آب تهیه کنید تا آسیب نبینند. و در نهایت پیشنهاد می کنیم که از تنقلات خوشمزه استفاده کنید تا لذت این سفر جذاب برایتان دو چندان شود.

از جمله سایر تجهیزات مورد نیاز برای رفتینگ های گروهی طولانی مدت و چند روزه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • جعبه کمک های اولیه
  • تجهیزات روشنا
  • تلمبه
  • چادر آشپز خانه و تدارکات
  • چــادر توالت
  • چادر سایه بان و ضد باران
  • چــادر مسافران و کادر
  • تجهیزات کامل آشپزی و ظروف غذا خوری
  • پارو اضافه
بالا
logo-samandehi