برای تجربه بهتر ، مرورگر خود را به کروم، فایرفاکس، اوپرا یا اینترنت اکسپلولر تغییر دهید.

ییلاق سلانسر

سلانسر، یکی از جاذبه های گردشگری رودبار به شمار می‌آید. این ییلاق از زیباترین و نزدیک‌ترین ییلاقات گیلان است. اگر دوستدار مناطق کوهستانی و ییلاقی هستید، در سفر خود به گیلان، بازدید از این ییلاق را به هیچ عنوان از دست ندهید

سلانسر کجاست؟

سلانسر از مقاصد طبیعت‌گردی و جاذبه‌ های گردشگری گیلان است و در فاصله ۱۵ کیلومتری رودبار و‌ ۱۲ کیلومتری غرب شهر رستم‌آباد قرار دارد. در واقع این ییلاق یکی از نزدیک‌ترین و در دسترس‌ترین گزینه‌ها برای مسافرانی است که از جنوب گیلان وارد آن می‌شوند. همچنین فاصله‌ این منطقه با مرکز استان گیلان نیز بسیار کمتر از اکثر ییلاقات موجود در استان است.

طبیعت سلانسر

عکس از گوگل‌مپ (عکاس: شیرین اولیایی) 

مسیر دسترسی به سلانسر

برای رسیدن به این ییلاق باید ابتدا به رستم آباد عزیمت کنید؛ سپس از خیابان امیرالمؤمنین در سمت غربی بلوار اصلی شهر به‌سمت این ییلاق حرکت کنید. در ادامه تابلوهای راهنما شما را هدایت خواهند کرد. کمی بالاتر در پیچی از جاده، نمای شهر رستم‌آباد و جلگه‌ سپیدرود و همچنین کوه درفک شما را حیرت زده خواهد کرد. پوشش گیاهی این منطقه به نسبت دامنه‌های شمالی البرز در گیلان، خشک‌تر است. 

شقایق‌ها در سلانسر

عکس از گوگل‌مپ (عکاس: الف. قنبرپور) 

در راه می‌توانید از دیدن مراتع سرسبز و گله‌های گوسفندان، گندم‌زار‌های زیبا و کوه‌های سرسبز نهایت لذت را ببرید. پس از مدتی مسیر آسفالته تمام می‌شود و وارد جاده‌ی خاکی خواهید شد. این جاده با وجود دست‌اندازهای زیاد، در وضعیت مطلوبی قرار دارد و امکان طی آن با هر ماشینی مقدور است. پس از طی مسیر اندکی، وارد بافت جنگلی منطقه می‌شوید. در این منطقه انواع درختان، همچون راش، توسکای ییلاقی، افرا، پلت، کاج و بلوط یافت می‌شوند. 

گل‌های بنفش در سلانسر
گل‌های خودرو در سلانسر
طبیعت سرسبز سلانسر
شقایق‌های خودرو در سلانسر

عکس‌های گالری از گوگل‌مپ (عکاسان: سجاد قمری، Travel Guide و محمود میم) 

بعد از عبور از این بخش آن وارد بافت استپی و مرتعی خواهید شد که در آن به‌صورت پراکنده درختان نامبرده را ملاحظه خواهید کرد. نکته جالب توجه این است که نوک بسیاری از این درختان بر اثر برخورد صاعقه خشک شده‌‌اند. پس بهتر است قبل از عزیمت به این مکان آب‌و‌هوای منطقه را بررسی و در صورت اطمینان از نبود رگبار و مناسب بودن هوا به آنجا سفر کنید. 

در ادامه‌ مسیر بخشی از تاسیسات و دکل‌های مخابراتی را نیز ملاحظه خواهید کرد. هرچه بالاتر می‌روید هوا نیز خنک‌تر می‌شود و کم‌کم هجوم ابرها به مسیر را احساس خواهید کرد. با کمی صبر و حوصله از ابرها گذر خواهید کرد و بر فراز آن‌ها به ادامه‌ دادن مسیر خواهید پرداخت تا به سلانسر برسید.

خانه‌های موقتی در سلانسر

عکس از گوگل‌مپ (عکاس: حسین مقبول کردار)

معرفی سلانسر

ارتفاع سلانسر از سطح تراز دریا حدود ۱۲۰۰ تا ۱۴۵۰ متر است. سل در گویش محلّی، به‌معنای آبگیر و مرداب است و نام سلانسر (سل + ان + سر) به منطقه‌ای اشاره دارد که در گذشته، مشرف به تعدادی آبگیر بوده است. ییلاق سلانسر، از لحاظ تاریخی نیز اهمیت ویژه‌ای دارد. بقایای قلعه‌ لشگرگاه )مربوط به سده‌های ۵ تا ۷ هجری قمری) در این منطقه واقع شده است.

ییلاق سلانسر

عکس از گوگل‌مپ (عکاس: رامین سلطان محمدی)

ییلاق سلانسر از هیچ‌گونه امکانات رفاهی نظیر آب لوله کشی، برق و… برخوردار نیست و آب آن توسط چشمه‌ای تامین می‌شود که در خود منطقه‌ی= مسکونی واقع شده است. در این ییلاق ساکنان دائمی یافت نمی‌شوند؛ اما در گذشته‌ای نه چندان دور، بسیاری از دامداران مناطق شفت و فومن این ییلاق را برای تابستان گذرانی انتخاب می‌کردند. اخیرا با اجرای طرح صیانت از جنگل، تعداد کوچ‌کنندگان تابستانی به‌طرز قابل توجهی کاهش یافته است.

بهترین زمان سفر به سلانسر

سلانسر مانند هر گوشه دیگر از طبیعت دوست‌داشتنی شمال کشور، هر فصل از سال زیبایی خود را دارد. با این‌ حال بهترین زمان برای سفر به سلانسر بهار و تابستان است. به‌خصوص اگر دوست دارید از تماشای گل‌های بهاری و هوای دل‌انگیز آن لذت ببرید، سفر در این فصل را توصیه می‌کنیم.

طبیعت بهاری در سلانسر

عکس از گوگل‌مپ (عکاس: Travel Guide)

اقامت در سلانسر

در کناره‌های جاده مکان‌های گوناگون زیادی با نمای مشرف بر درفک، رستم‌آباد و روستاهای پایین کوه وجود دارند که برای کمپینگ بسیار مناسب هستند. این مناظر مخصوصا در شب بسیار دیدنی خواهند بود. گرچه به غیر از کوه درفک باقی موارد مذکور تنها در صورت ابری نبودن هوا از این ییلاق قابل‌مشاهده هستند. در غیر این صورت دریایی از ابر زیر پای شما پهن خواهد بود که ساحل آن دامنه‌های جنگلی کوه‌های البرز است.

سلانسر از نمای بالا

عکس از گوگل‌مپ (عکاس: Travel Guide)

این امکان برای شما وجود دارد تا در تابستان، از افراد اندکی که به این مکان کوچ می‌کنند، پیگیر مکانی برای اسکان شوید. اما کمپینگ در هوای آزاد بر دامنه‌های کوه‌های سرسبز این ییلاق حال‌و‌هوایی دیگر دارد. آسمان پرستاره بالای سر شما و ابرها پایین پای شما، در حالی که نور مهتاب بر آن‌ها می‌تابد و کوه درفک که در افق سینه ستبر کرده مناظری نیستند که هر کس به‌سادگی از خیر آن بگذرد. همچنین بعد از مدتی که ابرها کنار می‌روند، چراغ‌های شهر و روستاهای اطراف پای کوه نیز زیبایی خیره‌کننده‌ای دارند. 

نکات سفر به سلانسر

  • در مراتع سرسبز این منطقه گیاهان دارویی از قبیل گل‌گاوزبان نیز رشد می‌کنند. بنابراین با زمان‌بندی مناسب (اواخر بهار) می‌توانید برای مصرف شخصی خود این گیاهان را از این مراتع سرسبز برداشت کنید.
  • با توجه به کمبود هیزم در این منطقه، سعی کنید چوب مورد نیاز خود را برای اسکان شبانه در کمپ از پایین‌دست برای خود بیاورید.
  • همراه خود وسایل ضروری نظیر کمک‌های اولیه، لباس اضافی و گرم، آب آشامیدنی، خوراکی خشک و… را همراه داشته باشید.
  • ریشه‌های وجودی ما در طبیعت جای گرفته‌اند. آن را قدر بدانیم و از ریختن زباله (حتی موارد تجزیه‌پذیر و ته‌سیگار)، نشکستن شاخه‌ها، شکار حیوانات و… خودداری کنیم.
گله بز در سلانسر

عکس از گوگل‌مپ (عکاس: حسین مقبول کردار) 

ییلاق سلانسر عکس دوم
ییلاق سلانسر عکس سوم
ییلاق سلانسر عکس چهارم
ییلاق سلانسر عکس پنجم
ییلاق سلانسر عکس ششم
ییلاق سلانسر عکس هفتم
ییلاق سلانسر عکس هشتم
ییلاق سلانسر عکس نهم
ییلاق سلانسر عکس دهم
ییلاق سلانسر عکس یازدهم
ییلاق سلانسر عکس دوازدهم
ییلاق سلانسر عکس سیزدهم
ییلاق سلانسر عکس چهاردهم
ییلاق سلانسر عکس پانزدهم
ییلاق سلانسر عکس شانزدهم
ییلاق سلانسر عکس هفدهم
ییلاق سلانسر عکس هجدهم
ییلاق سلانسر عکس بیستم

 عکاس: سپهر حقیقی

پرسش‌های متداول

سلانسر کجاست؟

ییلاق سلانسر در فاصله ۱۵ کیلومتری رودبار و‌ ۱۲ کیلومتری غرب شهر رستم‌آباد قرار دارد.

چگونه به سلانسر برویم؟

برای رسیدن به سلانسر باید ابتدا به رستم آباد عزیمت کنید؛ سپس از خیابان امیرالمؤمنین در سمت غربی بلوار اصلی شهر به‌سمت این ییلاق حرکت کنید. در ادامه تابلوهای راهنما شما را هدایت خواهند کرد.

بهترین زمان سفر به سلانسر چه وقتی است؟

بهترین زمان برای سفر به سلانسر بهار و تابستان است.

بالا
logo-samandehi